اسد‌الله عسگراولادی گفته که جمهوری اسلامی «شلاق» تحریم‌ها ر ا حس می‌کند٬

"شلاق تحریم‌ها را بر تن خود احساس می‌کنیم"

اسد‌الله عسگراولادی گفته که جمهوری اسلامی «شلاق» تحریم‌ها را حس می‌کند٬ از روی ناچاری به شرقی‌ها «امتیاز» می‌دهد و به جای پول نفت٬ کالا از چین وارد می‌کند.

به گزارش "دیگربان"، آقای عسگراولادی این مطالب را در گفتگو با شماره ۲۰ هفته‌نامه «آسمان» بیان کرده و گفته تهران چاره‌ای نداشت به چین٬ روسیه و هند امتیاز بدهد چرا که در غیر این صورت در برابر غرب شکست می‌خورد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی گفته است: «ما شلاق تحریم‌ها را به تن خود احساس می‌کنیم ولی با این حال اقتصاد خود را گذرانیده‌ایم.»

وی افزوده که جمهوری اسلامی با «خون دل» کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را تامین می‌کند و در این راه٬ بسیاری از کالا‌ها را ۱۰ تا ۱۵ درصد گران‌تر از قیمت واقعی خود خریداری می‌کند.

عسگراولادی در بخش دیگری از این گفتگو به موضوع واردات کالا از چین اشاره کرده و گفته است: «بخشی از این واردات به این علت است که پول نفت خود را با کالای چینی تها‌تر می‌کنیم.»

وی افزوده است: «چین هرگز قبول نمی‌کند پول فروش نفت را به صورت نقدی بدهد و ما کالاهای مورد نیاز خود را که چین فاقد آن است را از دیگر کشور‌ها تامین می‌کنیم با این تفاوت که پول آن کالا را چین به جای اینکه مستقیم به ما بدهد به کشور سوم پرداخت می‌کند.»

سایت «بازتاب امروز» نیز ۲۰ اسفند ماه سال گذشته از وجود قراردادی میان ایران و چین خبر داده بود که براساس آن «درآمد حاصل از فروش نفت ایران در اختیار دولت چین قرار گرفته است.»

«بازتاب امروز» نوشته بود براساس این قرارداد «دولت چین علاوه بر آنکه پول خرید نفت ایران را نزد خود نگه می‌دارد، مدیریت این پول را نیز به عهده دارد و خود این پول را به ارزهای مختلف می‌تواند تبدیل کند.»

به نوشته این سایت جمهوری اسلامی از ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌ای که در حال حاضر نزد چین دارد نمی‌تواند به طور کامل استفاده کند.

جمهوری اسلامی برای مقابله با تحریم‌های بین‌المللی غرب همان‌طور که عسگر اولادی گفته است به کشور‌هایی نظیر چین٬ روسیه و هند امتیاز‌های بزرگی داده که از جزئیات بسیاری از آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

ایران در ماه‌های اخیر به سمت مبادله پایاپای نفت با گندم٬ آرد٬ شکر٬ چای و دیگر کالاهای اساسی دیگر با کشور‌هایی همچون هند و پاکستان روی آورده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: